ELEKTROMANYETİK KİRLİLİKTEN KORUNMA YOLARI

Cep telefonu kullanımını azaltın. (Elektromanyetik kirlilik kaynakları arasında en fazla risk cep telefonu kullanımı kaynaklıdır.) Mikrodalga fırın çalışırken yakınında bulunmayın Elektrikli cihazları kendinizden mümkün olduğunca uzak tutun. Elektromanyetik etkinin mesafeyle azaldığını unutmayın. Fotokopi makinelerinden en az 50 cm uzakta durun. Elektrikli tıraş makinesini mümkünse şarjlı olarak kullanmayı tercih edin. Çocuklarda sinir sistemi ve başın gelişimi devam ettiği için, çocuk ve gençler risk altındadır. Bu nedenle 16 yaşın altındakilerin cep telefonu kullanmamaları, kullanmaları mecburi olması halinde ise günde 10 dakikayı geçmemesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilmektedir.

Saç kurutma makinesinin manyetik alanı yüksektir. Uzun süreli kullanmak yerine aralıklarla kullanın. Saç kurutma makinesini yatmadan önce kullanmayın. Dinlendirici bir uyku için yatak odasında televizyon ve bilgisayar bulundurmayın veya bu cihazları tamamen kapalı konumda tutun. Elektrikle çalışan radyolu çalar saatleri başınızdan mümkün olduğunca uzak tutun, mümkünse pille çalışanları tercih edin. Elektrikli battaniyeyi yatağa girmeden önce kapatın. Halojen, floresan gibi ekonomi lambalarını, okurken kullanmamaya çalışın. Kullanmadığınız cihazları kapalı tutun ya da fişten çıkarın. Cihazlar stand-by konumdayken elektromanyetik kirlilik yaratacaktır. Dizüstü bilgisayarlar, şarjlı kullanıldığında daha düşük elektromanyetik alana sahiptir. Elektromanyetik alanlar açısından sağlıklı bir ortamda yaşadığınızdan emin olmak için evinizde ve işyerinizdeki elektromanyetik alanları ölçtürün. Elektromanyetik kirliliğe neden olabilecek elektronik cihazların yoğun olarak bulunduğu işyerleri, GSM baz istasyonlarının yakınındaki alanlar ve alışveriş merkezleri elektromanyetik radyasyon kirliliği yönünden riskli alanlar olarak değerlendirilebilir.

Yatak odasında başucunuzdaki duvarla, komşunuzda bir elektronik aletin bitişik durmamasını sağlamaya çalışın. Başınız yatak odasında kablo ve prizlere yakın olacak şekilde uyumayın. Çocukların televizyona yakın oturmasını engelleyin Televizyonların, bilgisayarların arkasındaki elektromanyetik alanlar daha fazladır.

ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK
CEP TELEFONU KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÇEŞİTLERİ
ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN NEDENLERİ
GÜRÜLTÜ