KUŞCENNETİ MİLLİ PARKI

Kuş Cenneti Milli Parkı Nerede ?
Uludağ ile Biga Yarımadası arasında uzanan bir çöküntü içinde yer alan milli parkı, Manyas Kuş Gölü ve Uluabat Gölü ile bu göllerin çevresinde yer alan bereketli ovalar oluşturmakta, yüksek dağ ve yaylalar bu alanı sınırlamaktadır.

Kuş Cenneti Milli Parkı’nın özellikleri
Kuş Gölü’nün suyu, kollaidal kil ihtiva ettiği için devamlı bulanıktır. Mevsimlere göre su seviyesi değişmekte olup bol gıdalı bir göldür ve tamamen devletin tasarrufu altındadır.

Kuş Cenneti Milli Parkı bünyesinde barındırdığı 266 kuş, 118 bitki ve Kuş Gölündeki 23 balık türü ve çeşitli sürüngen türleri için yaşamsal öneme haizdir.

Kuş Cenneti Milli Parkı, gerek kıtalararası coğrafi konumu, gerekse vejetasyonu etkileyen ritmik su hareketlerinin sağladığı avantajlar sayesinde, ekosistem değerleri itibarı ile özel nitelikler taşıyan doğal servetlerimizdendir. Milli Park bilim, eğitim ve kültür hayatımıza sürekli katkıda bulunacak eşi bulunmaz bir laboratuvar, büyük bir kütüphane ve tabiatın yaratıcı gücünü ustalıkla sergileyen dinamik bir tablodur.

Kuş Cenneti Milli Parkı’nda gezilecek yerler
Milli Park’ta ziyaretçi tanıtım merkezi, kuş gözlem kulesi hizmet vermekte ve alana yerleştirilen toplam 5 adet kamera ile kaşıkçıdan balıkçıllara, çeltikçiden karabataklara, saz bülbüllerinden pelikanlara, kuğulardan kazlara, ördeklere kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sırasında uğrayan kuş türleri canlı olarak izlenebilmektedir.

Bununla birlikte ziyaretçi merkezinden size verilen dürbünlerle milli parktaki gözlem kulesinden kuşlar rahatlıkla izlenmektedir. Alan özellikle Tepeli pelikanların insan eliyle yapılan yuvalara ilk defa yerleştiği ve üreme sayılarının en iyi olduğu yerlerden biridir.

Kuş Cenneti Milli Parkı tabiat yürüyüşleri, yaban hayatı gözlemi gibi faaliyetler için eşsiz güzellikleri barındırmaktadır. Milli Parkta, çadırlı kamp ve günübirlik kamp alanları bulunmamaktadır.

Bunula birlikte ülkemizin en kapsamlı araştırması yapılan tek PERS yerleşim yeri olan Daskyleion antik kenti de bu bölgede bulunmaktadır. Kuş gölünün hemen kıyısındaki Hisartepe’nin üzerinde yer alan kalıntılar için 1952 yılında başlayan kazılar günümüzde de halen devam etmektedir. Yılın belli günlerinde ziyaretçilere açık olan alan tarih meraklıları için oldukça ilgi uyandırıcıdır.

Bölge gerek ekonomik gerekse kültürel sebeplerden dolayı çok sayıda göç aldığından çok çeşitli ve zengin bir yemek kültürü vardır. Bölge özellikle değişik çorba, farklı hamur işleri ve balıklarıyla ünlüdür. Bölge halkının büyük çoğunluğu balıkçılıkla geçindiğinden gölden avladıkları balıkları ortadoğu ülkelerine satmakta ve gelir elde etmektedirler.

Kuş Cenneti Milli Parkı’nda Konaklama
Park içinde konaklama ve yiyecek hizmeti mevcut değildir. Milli Parka 1 km uzaklıktaki Kuş Cenneti köyünde pansiyon mevcuttur. Ayrıca 18 km uzaklıktaki Bandırma ilçesindeki otellerde konaklama yapılabilir.

Kuş Cenneti Milli Parkı’na Nasıl Gidilir ?
Kuş Cenneti Milli Parkı Bandırma’ya 19 km, Balıkesir’e 85 km, Bursa’ya 100 km mesafededir. Çanakkale-Bursa karayolu ile Bandırma ilçesini geçtikten sonra Karacabey ayrımından 6 km sonra ulaşılabilir. Balıkesir-Bandırma karayolu 85. km’sindedir.

Kaynak: Orman ve Su İşleri Bakanlığı

MİLLİ PARKLAR
KAZDAĞI MİLLİ PARKI
KUŞADASI DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI
EKOTURİZM