Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor

Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında elbette alacağınız ürünün enerji sınıfının incelenmesi de yer alıyor. Sadece beyaz eşya kategorisinde değil, evde kullanılan çoğu elektrikli üründe var olan enerji sınıfı, size tasarruf etmenin kapılarını sonuna kadar açabileceği gibi yanlış bir seçim yaptığınız takdirde enerji tüketiminizin artmasına da neden olabiliyor.

Enerji Etiketi Nedir?

AB Enerji etiketi, bir elektronik ürünün Avrupa Birliği sınırları içerisinde satışa sunulabilmesi için gerekli olan işaretlerin yer aldığı bir bilgi etiketidir. Enerji etiketleri sembolleri sayesinde ürünlerin performansı, tükettikleri enerji miktarı ve sundukları konfor bakımından fikir sahibi olabilirsiniz.

Enerji Sınıfı Nedir?

Enerji sınıfı kavramı, bir elektronik ürünün enerji verimliliği konusunda ne kadar başarılı olduğunu açıklıyor. Harflerle ifade edilen enerji sınıflarında, alfabede ilerledikçe enerji verimliliği oranı azalıyor, yani bir diğer deyişle elektrik faturanız daha fazla geliyor. Ayrıca A enerji sınıfı artı (+) alabiliyor. Almak istediğiniz enerji sınıfında ne kadar çok artı varsa verimlilik de o kadar artıyor.

Enerji sınıfları verimlilikleri yani tasarruf etme oranları yüksek olandan düşük olana şu şekilde sıralanıyor: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G.

Fakat çoğu elektronik üründe artık D sınıfından daha düşük enerji sınıfına ait cihaz üretilmiyor.

Şimdi, enerji sınıfı dışında enerji etiketleri sayesinde hangi bilgilere ulaşabileceğinizi, ürün kategorileri doğrultusunda inceleyelim.

Buzdolabı ve Derin Dondurucu Enerji Etiketi

Buzdolabı ve derin dondurucu enerji etiketlerinde enerji sınıfına ek olarak ürünün yılda tükettiği kWh cinsinden elektrik miktarı, soğutucu ve dondurucu bölümlerinin litre cinsinden net kapasitesi ve ürünün ses seviyesi yer alıyor. Diğer elektrikli eşyalarda olduğu gibi buzdolabında ve derin dondurucularda da enerji sınıfı ile yılda tüketilecek elekrik miktarı arasında ters orantı bulunuyor. Yani ne kadar yüksek bir enerji sınıfı seçerseniz ürünün harcayacağı elektrik miktarı da o kadar düşüyor.

Enerji etiketinde bulunan sembollerden biri soğutucu bölümünün, diğeri de dondurucu bölümünün net kapasitesini belirtiyor. Bu bilgiler doğrultusunda, incelediğiniz buzdolabının ihtiyaçlarınıza uyum sağlayıp sağlamadığını anlayabiliyorsunuz. Buzdolabı ve derin dondurucu fişten hiç çekilmeyen, sürekli çalışan ürünler oldukları için ses seviyeleri de oldukça önem taşıyor. dB cinsinden belirtilen ses seviyesinin buzdolapları ve derin dondurucular için 39 dB ila 45 dB aralığında olması ideal.

Bulaşık Makinesi Enerji Etiketi

Bulaşık makineleri enerji sınıfı etiketinde elektrik tüketiminin yanı sıra su tüketimi de yer alıyor ve etikette yer alan elektrik ve su tüketimi yıllık yıkama doğrultusunda belirleniyor. Almak istediğiniz bulaşık makinesinin, yıkadığı bulaşıkları ne oranda kuruttuğu da enerji etiketinde yer alan bilgilerden. Kurutma sınıfında da alfabede ilerledikçe performans düşüyor.

Bulaşık makinesinin kişi sayısı olarak belirtilen kapasite de enerji etiketinde yer alan bilgilerden. Buna ek olarak bulaşık makinesinin çalışması ile oluşan ses seviyesi de enerji etiketi üzerinde yer alıyor. Bulaşık makinelerinde ses seviyesinin 40 dB ila 55 dB aralığında olması ideal olarak kabul ediliyor.

Çamaşır ve Çamaşır Kurutma Makinesi Enerji Etiketi

Çamaşır makinesi enerji etiketinde de bulaşık makinesinde olduğu gibi 220 yıkama üzerinden hesaplanan yıllık elektrik ve su tüketimi yer alıyor. Çamaşır ve kurutma makinelerinde kapasite kilogram cinsinden belirtiliyor ve yıkayabileceğiniz maksimum çamaşır oranı hakkında size bilgi veriyor.

Çamaşır makinesinin devir sayısı ile ilgili bir konu olan sıkma/kurutma performansı da harfler ile belirtiliyor. Çamaşır makinelerinin ses seviyesini diğer beyaz eşyadan ayıran en önemli kısım ise enerji etiketlerinde iki farklı ses seviyesi belirtilmesi. Düşük olan ses seviyesi yıkama sırasındaki, yüksek olan ses seviyesi ise sıkma sırasındaki ses seviyesini gösteriyor. Çamaşır kurutma makinelerinde ise ses seviyesi sadece kurutma için belirtiliyor.

Süpürge Enerji Etiketi

Süpürge enerji etiketi, diğer elektrikli ürünlerin etiketlerine göre daha karışıkmış gibi görünebilir, çünkü enerji sınıfına ek olarak pek çok harf ile gösterim bulunuyor. Enerji sınıfında belirtilen harfin yanı sıra toz tutma (makinenin çektiği tozların yeniden ortama salınmaması), sert zemin ve halıda toz toplama performansları da harf ile belirtiliyor.

Burada belirtilen harfler ise enerji verimliliğini değil, süpürgenin bahsedilen konuda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Bu konuda da alfabede ilerledikçe verim düşüyor. Örneğin A toz tutma sınıfı en başarılıyken G toz tutma sınıfı ortama toz salma oranı bakımından daha başarısız. Bunlara ek olarak ses seviyesi ve yıllık elektrik tüketimi de süpürge enerji etiketinde yer alan bilgilerden.

Klima Enerji Etiketi

Duvar ve salon tipi klimalarda iç ve dış ünite olmak üzere iki bölüm bulunuyor ve bu iki bölüm, enerji etiketine de yansıyor. Klima ses seviyesi, iç ve dış üniteye doğrultusunda ikiye ayrılıyor. Ayrıca klimaların verimlilikleri ve enerji tüketimleri de ısıtma ve soğutma moduna göre farklılık gösterebiliyor ve gerekli detaylar enerji etiketlerinde belirtiliyor.

Fırın Enerji Etiketi

Enerji sınıfları her beyaz eşya gibi fırınların enerji etiketlerinde de belirtiliyor. Buna ek olarak fırın enerji etiketlerinde ürünün net kapasitesi litre cinsinden gösterilebiliyor. Eğer tercih etmek istediğiniz fırın, fanlı ise elektrik tüketimi de ızgaralı ve fanlı çalıştırma şartlarına göre iki farklı şekilde enerji etiketinde yer alıyor.

Enerji etiketleri, günümüzde beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri tercihlerimize önemli oranda etki ediyor. Daha az enerji tüketimi ile fonksiyonelliği birleştiren ürünler, çevreci özellikleriyle de müşteriler için öne çıkıyor.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli kabul ediliyor. A sınıfı en verimli, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor.

Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye ise Enerji Kimlik Belgesi deniliyor. Yeni yapılacak ya da inşa edilen binaların enerji kimlik belgesi sınıfının ise en düşük C olacak şekilde tasarlanıp inşa edilmesi gerekiyor. C sınıfından daha düşük seviyede olan binalara, kanunen iskan ruhsatı verilmiyor.

Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu bulunmuyor.

Kaynak: kampanyabeyazesya.com

Çevre Etiketi
Enerji Verimliliği
Beyaz Eşyaların Kullanımı ve Enerji Tasarrufu
Yenilenebilir Enerji
İklim Değişikliği