Otomotivde Çevreci Teknolojiler

Volvo Cars, Torslanda tesisindeki milyarlarca kronluk yeni boyahanesiyle enerji tüketimini ve emisyonları azaltacak. Volvo Cars, Torslanda otomobil üretim tesisindeki mevcut boyahanesini yenisiyle değiştireceğini açıkladı. Marka, milyarlarca kronluk yatırımla hayata geçirilen yeni boyahane ile enerji tüketiminde ve emisyonlarda en az üçte bir oranında azalma öngörüyor.

Bu yatırım şirketin 2025 yılına kadar nötr iklim küresel üretim operasyonlarına sahip olma hedefini destekliyor. Şirketin bu hedef doğrultusunda Ghent fabrikasında 2018 yılında güneş paneli kurulumunu yapmıştı. Ayrıca, 2018 yılında İsveç’teki Skövde motor fabrikası küresel üretim ağının ilk nötr iklim üretim tesisi oldu.

Yeni boyahane, Torslanda tesisine yapılan milyarca kronluk yatırımı temsil ediyor ve tesise yapılacak kapsamlı yatırım planının bir parçasını oluşturuyor. Yatırımın inşaatı 2020 yılında başlayacak. Yeni boyahane yatırımı aynı zamanda Volvo Cars’ın İsveç’e üretim üssü olarak bağlılığını ve iddialı büyüme planlarını gösteriyor.

Torslanda fabrikası, Volvo Cars’ın hacmi bakımından en büyük üretim tesisi olup 2018 yılında 291.000 otomobil üretti. Tesis yaklaşık 6.500 personel istihdam ediyor ve şirketin 90 ve 60 Serisi otomobillerinin temelini oluşturan ve şirketin kendi içinde geliştirdiği ölçeklendirilebilir ürün mimarisi SPA bazında otomobiller üretiyor.

Yeni bir boyahanenin devreye alınması üretim verimliliğini arttıracak ve büyük bölümü SPA’nın daha da geliştirilmiş bir versiyonu olan SPA2 adındaki yeni platformu kullanan yeni nesil Volvo modellerinin pazara sürülme sürecini destekleyecek.

Volvo Cars Üretim ve Lojistikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Javier Varela: “Yeni boyahane operasyonumuz enerji tüketimini ve emisyonları önemli oranda düşüreceğimiz alanlardan biri.” dedi ve ekledi: “Volvo Cars çevreye duyarlı ve sürdürülebilir iş yapma vizyonunu sürdürüyor. Bu yatırım aynı zamanda Torslanda tesisinin küresel alanda rekabetçi olmaya devam etmesi planlarımızı destekliyor.”

Sadece küresel üretim ağı genelinde enerji tüketimini ve emisyonları düşürmek üzere önlem almakla kalmayan Volvo Cars, aynı zamanda ürünlerinde sürdürülebilir malzemeleri daha fazla kullanmak için de çalışıyor. 2025 yılında yeni üretilen her Volvo otomobilinde kullanılan plastiklerin en az yüzde 25’i geri dönüştürülmüş malzemeden üretiliyor olacak.

Şirket ayrıca tüm organizasyonunda daha az plastik kullanmaya karar vermiş durumda. 2019 yılı sonuna kadar tek kullanımlık plastikleri tüm global ofislerinden, kantinlerinden ve faaliyetlerinden çıkarmış olacak. Program şu ana kadar 20 milyondan fazla bardak, yemek kabı ve çatal-bıçak takımı gibi tek kullanımlık plastik eşyaları, kâğıt hamuru ve ahşaptan yapılmış ve biyolojik olarak da çözülebilen ürünler de dahil olmak üzere daha sürdürülebilir alternatiflerle değiştirdi.

Volvo Cars’ın hem ürünlerinin hem de operasyonlarının çevresel etkilerini azaltma konusundaki taahhüdünün ilk hamlesini 2017 yılında duyurmuş ve 2019 yılından sonra pazara sunulan tüm yeni Volvo otomobillerinin elektrikli versiyona sahip olacağını taahhüt ederek sektörde bir ilke imza atmıştı. Volvo Cars, 2025 yılına kadar küresel satışlarının yüzde 50’sinin tamamen elektrikli otomobillerden oluşmasını hedeflediğini açıklayarak bu stratejiyi güçlendirdi.

Kaynak: otomobilkampanyalar.com – Otomobil Haberleri 

Dünyada Yılın En Çevreci Otomobili
Hyundai’nin Elektrikli Otomobil Hedefleri
Çevreci Teknolojiler
Enerji Verimliliği
İklim Değişikliği