KAZDAĞI MİLLİ PARKI

Kazdağı Milli Parkı Nerede ?
Kazdağı Milli Parkı, ülkemizin önde gelen turizm bölgelerinden biri olan Edremit Körfezi’nin kıyısında yer almaktadır. Milli Park’ın güneyinde yer alan Güre Kaplıcaları ülkemizin önemli termal merkezlerindendir. Milli Park’ın çevresinde tarihi yerleşim bölgeleri ile Troya savaşlarından önce kurulmuş üç önemli antik kent bulunmaktadır.

Kazdağı Milli Parkı’nda Gezilecek Yerler
Kazdağları Milli Parkı içerisinde 2 adet günü birlik kullanım alanı bulunmaktadır. Hasanboğuldu günü birlik kulanım alanında doğa harikası şelaleleri görme ve piknik yapabilme imkânı bulunmaktadır. Pınarbaşı günü birlik kullanım alanı da ağaçlar arasında piknik yapılabilecek muhteşem güzellikte bir alandır.

Yörük ve Türkmen kültürünün yemeklerini de bulabileceğiniz bölgede aynı zamanda zeytinyağı ağırlıklı bir yemek kültürü var. Yemek çeşitleri bakımından yöre zengin ve hamur işleri oldukça yaygındır. Milli Parkı ve çevresini gezerken belki bir düğüne denk gelir ve geleneksel düğün yemeği keşkek in tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz. Peynir tatlısı olarak adlandırılan höşmerimi tatmalı, zeytin-zeytinyağı ve zeytin kolonyası mutlaka almalısınız.

Kazdağı Milli Parkı’nda Konaklama
Milli Parkta çadır kurabileceğiniz gibi, Milli Parkın çevresinde bulunan köylerdeki aile pansiyonlarında kalabilirsiniz. Hem böylece yörenin kültürünü tanır ve geleneksel sabah kahvaltısını denersiniz. Yok ben çok yoruldum bir kaplıca oteline gideyim derseniz her bütçeye uygun termal oteller de alanın hemen yakınında mevcuttur.

Milli Parka ait flora örnekleri, poster ve broşür gibi yayınların yanı sıra tanıtım videosunu izleyeceğiniz Zeytinli Ziyaretçi Merkezine uğrayabilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir ?
Girişler Zeytinli ya da Avcılar (Kışla) giriş kontrol noktalarından yapılmaktadır. Kara yolu ile Ankara-Edremit arası 650 km, İstanbul-Edremit arası 435 km, İzmir-Edremit arası 225 km mesafededir. Edremit’de bulunan ve Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşının adını taşıyan Kocaseyit Havaalanına yurtiçinden ve yurtdışından her gün tarifeli uçak seferleri de bulunmaktadır.

Kaynak: Orman ve Su İşleri Bakanlığı

MİLLİ PARKLAR
KUŞADASI DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI
EKOSİSTEM