Otomobillerde Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları

Enerji Verimliliğini Arttırmak, Emisyonu ve Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler

Yakıt Enjeksiyon Sistemi (Electronic Fuel Injection)
Motor yanma işlemi sonucunda yakıtın kimyasal enerjisini önce ısı enerjisine daha sonra mekanik enerjiye dönüştürür. Günümüzde üretilen otomobiller yakıt enjeksiyon sistemi (Electronic Fuel Injection) ile çalışmaktadır. Yakıt enjeksiyon sisteminde motora alınan havanın sıcaklığı, basıncı, motor sıcaklığı, istenen güç, egsoz gazlarının durumu gibi bilgiler sensörler vasıtasıyla elektronik kontrol ünitesine aktarılır ve bu bilgiler doğrultusunda motora ne miktarda yakıt aktarılacağı sistem tarafından hesap edilerek o kadar yakıt gönderilir. Yakıt enjeksiyon sistemi sayesinde yakıt tasarrufu, egsoz emisyonlarında azalma, çekiş artışı gibi bir çok yarar sağlanır.

Yakıt Enjeksiyon Sistemi Cut-Off Özelliği
Yokuş aşağı eğimli bir yolda uygun vitese takılı olarak giden yakıt enjeksiyon sistemine sahip bir otomobilde, gaz verilmediği taktirde cut-off sistemi devreye girerek yakıt tüketimini durdurur. Eğer araç vites boş olarak hareket ediyorsa cut-off özelliği devreye girmeyeceği için yakıt tüketimi devam edecektir.

Otomatik Vitesli Araçlarda Yakıt Tüketimi
Geçmiş yıllarda otomatik şanzımana sahip otomobillerin, manuel (düz) vitesli araçlara göre yakıt tüketimleri daha fazla olmasına karşın, günümüzde yeni nesil otomatik vitesli arabalar için bu durum geçerli değil. Yeni nesil gelişmiş otomatik şanzımana sahip otomobiller, manuel vitesli araçlardan daha verimli yakıt tüketimi sağlayabilmektedirler.

Manuel Vitesli Araçlarda Yakıt Tüketimi
Manuel yani düz vitesli araçlarda sürücünün koşullara göre uygun devirlerde ve doğru vites kullanması ile yakıt tüketimi azaltılabilir. Aracın ilk kalkışından sonra seri bir biçimde trafik ve yol duruma uygun olan en yüksek vites kullanılmalıdır. Bununla birlikte eğer aracınızın devri, vites değiştirmeye hazır değilse veya o an bulunduğunuz vites için yüksekse, motorunuz zorlanacaktır ve bu da fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır.

Turbo Motor (Turbocharger) Teknolojisi
Bir motorun performansı ve verimliliği yanma odalarındaki oksijen miktarına bağlıdır. Daha fazla oksijen daha fazla yakıtın salınması ve performansın artması anlamına gelir. Bir turboşarj, yanma için daha fazla oksijen sağlamak amacıyla, egzoz gazlarında bulunan ve değerlendirilmediği takdirde atıl kalacak enerjiyi kullanır; bu işlem bir türbin fanı tarafından çalıştırılan ve emilen havayı sıkıştıran bir kompresör sayesinde gerçekleştirilir. Bu durum motorun hava giriş manifoldundaki basıncı artırır ve böylelikle silindirleri doldurur. Sonuçta performansta artış ve geniş bir düzlemde daha fazla tork elde edilir. Modern turbo teknolojisi aynı zamanda tüketimi ve emisyonu da azaltır.

Yüksek Verimliliğe Sahip Yeni Nesil Turbo Motorlar
Son yıllarda otomobil üreticileri satışa sundukları yeni model otomobillerde daha küçük hacimli, daha hafif ve yüksek verimliliğe sahip motorlar kullanmaktadırlar. Turbo teknolojisinden de yararlanarak daha zengin bir hava-benzin karışımı ile birim yakıttan daha yüksek enerji elde edilebilmektedir. Aynı zamanda yeni nesil turbo (turbocharger) teknolojisine sahip motorlar, klasik atmosferik motorlara göre daha düşük karbon salınım oranlarına sahip olabilmektedirler. Böylelikle otomobillerden kaynaklanan ve çevreye verilen zararın azalması mümkün olabilmektedir.

Otomobillerde Geliştirilmiş Hafif ve Dayanıklı Materyallerin Yakıt Tüketimine Etkisi
Otomotiv endüstrisinde kullanılan malzemeler sürekli geliştirilmektedir. Daha hafif ve dayanıklı malzemelerden üretilen otomobiller, elektronik sistemlerin de desteği ile yakıt tüketimine etki eden önemli unsurlardan motorun optimal ısıya ulaşabilmesi kolaylaşmıştır.

Doğru Klima Kullanımı ile Yakıt Tüketimini Azaltma
Klima kullanımının araç motoruna belli bir yük getirmesi nedeniyle yakıt tüketimi de doğal olarak artacaktır. Bununla beraber araç içi sıcaklığın düşürülmesi için camların açılması, yakıt tüketimi yönünden klima kullanımına iyi bir alternatif değildir. Camların açık olmasının aerodinamik üzerinde yaptığı etki nedeniyle yakıt tüketimi özellikle yüksek hızlarda olumsuz etkilenmekte hatta klima kullanımının yarattığı yakıt sarfiyatının da üzerine çıkabilmektedir. Otomobilinizin klimasını çalıştırmadan önce birkaç dakika aracınızın camlarını açarak hem temiz hava girmesini hem de araç içinde yaz aylarında ısınan havanın araç dışına tahliyesini sağlayabilirsiniz. Bu sağlığınız açısından gerekli olduğu gibi klimanın daha verimli çalışmasını da sağlayacaktır. Unutmayın klima, kullanıma göre %30 oranında daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.

Yüksek Oktanlı Benzinlerin Yakıt Tüketimine Etkisi
Otomobilinizin en sağlıklı çalışacağı yakıt türü üretici tarafından belirtilmiştir. Aracınızın motoru yüksek oktanlı benzin için özel olarak üretilmemişse bu tür yakıtların aracın performansına veya yakıt tüketimine herhangi bir olumlu etkisi olmayacaktır.

Aracınızın Bakım ve Kontrollerini Düzenli ve Zamanında Yaptırarak, Yakıt Tüketiminizin Artmasına Engel Olursunuz
Tüm mekanik sistemlerde olduğu gibi arabalar için de periyodik bakımların önemi büyüktür. Benzinli, dizel, otomatik veya düz vitesli tüm araçlar, belli sürelere ve/veya kat edilen kilometreye bağlı olarak bazı bakımlara ihtiyaç duyar. Gerekli bakımların düzenli olarak yapılması bir arabanın çalışma performansını olduğu kadar yakıt tüketimini de olumlu etkileyecektir. Periyodik bakımlar çerçevesinde yetkili servislerde yapılan işlemler bu doğrultudadır. Fren hidroliği, motor yağı, polen filtresi veya triger takımı gibi parçalar hem kullanıma bağlı olarak yıpranmakta hem de zamana bağlı olarak özelliğini yitirmekteyken, fren diskleri gibi parçalar kullanıma bağlı eskimektedirler. Yılda en az bir defa yenisi ile değiştirilmeyen hava filtreleri, motora alınan hava miktarını olumsuz etkileyeceğinden yakıt sarfiyatını arttıracaktır. Unutulmaması gereken konu optimal yakıt tüketiminin ancak sağlıklı çalışan bir araçta sağlanabileceğidir. Düşük yakıt tüketimi için motor yağınızı ve yağ değişim aralıklarınızı düzenli olarak takip edin. Motor iyice yağlanırsa sürtünme direnci azalır. Akışkan yağları tercih ederek %5’e varan yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Otomobilin Büyüklüğü ve Ağırlığının Yakıt Kullanımına Etkisi
Genel olarak küçük arabaların daha az yakıt kullanması, bu araçların ağırlıklarının daha az, motor hacimlerinin daha küçük olması ile açıklanabilir. Araçlar en yüksek enerjiye genellikle ilk hareket sırasında ihtiyaç duyarlar. Bu durumda durağan haldeyken hareket haline geçen aracın ağırlığı, harcanan yakıt miktarını doğrudan etkiler. Ayrıca bagajınızdaki gereksiz malzemelerden kaynaklanan ek ağırlık da yakıt tüketimini olumsuz etkileyecektir. Ekonomik sürüş için bir ipucu daha; Ekstra her kilo yük, ekstra yakıt tüketimi demektir. Gereksiz yüklerden kurtularak yakıt sarfiyatınızı azaltabilirsiniz.

Gereksiz Aydınlatma ve Sis Farı Kullanmak Takıt Tüketimini Arttırır
Günümüz otomobillerinin hemen hepsinde gündüz farları görünürlüğü arttırmak amacıyla bulunmaktadır ve kullanılmalıdır. Bunun yanında gerekmediği zamanlar sis farlarının kullanımı diğer sürücülerin görüşünü olumsuz etkileyeceği için doğru olmadığı gibi  yakıt tüketiminizi de yükseltir. İhtiyacınızın dışında aydınlatma araçlarını kullanmayın. Çünkü şarj dinamosu, aydınlanma için kullanacağınız enerjiyi motordan alacağı güç ile sağlıyor.

Navigasyon Sistemleri
Navigasyon sistemleri yakıt sarfiyatını düşürebilecek özelliklere sahip olabilmektedirler. Bazı navigasyon sistemleri gerçek zamanlı trafik sıkışıklığı bilgilerini değerlendirerek, alternatif rotalar sunabilmekteler. Ayrıca daha önce gitmediğiniz yerler için navigasyon sistemlerini kullanmanız, adres sormak için gereksiz duraklamalardan kurtararak gitmek istediğiniz hedefe en kısa güzergahtan ulaşabilmenizi sağlayabilir.

Sürücü ve Yakıt Tüketimi
Yakıt tüketimini doğrudan etkileyen unsurlardan biri de sürücünün araç kullanma alışkanlıklarıdır. Otomobilinizle genellikle aynı güzergah üzerinde yol alıyorsanız, bu durumda kullandığınız güzergah ile ilgili trafik ışıkları, trafik yoğunluğu, kavşaklar ve benzeri bilgilere sahip olmanız nedeniyle daha stabil bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Bu da ani hızlanma ve frenlemelerin daha az olmasına neden olarak yakıt tüketimine olumlu etki yapar.

Fren Enerjisinin Geri Kazanılması
Her fren yaptığınızda kinetik enerji ortaya çıkar. Fren Enerjisi Geri Kazanımı, daha önce göz ardı edilmiş bu potansiyelden yararlanır. Sürücü her fren yaptığında veya ayağını gazdan çektiğinde, üretilen rölanti enerjisini toplayarak elektrik enerjisine dönüştürür. Bu sisteme sahip otomobillerde, elektrik enerjisi daha sonra otomobilin aküsünün şarj edilmesinde kullanılır. Akıllı enerji yönetimi sistemi, alternatörün artık sürekli olarak çalışması gerekmediği anlamına gelir ve jeneratör üzerindeki gerilimi azaltır. Böylece, yakıt tüketimi azalır ve performans artar.

Lastiklerin Yakıt Tüketimine Etkisi
Lastiklerin diş derinliklerinin ve lastik basınçlarının belirlenen standartlara uygun olması yakıt tüketimini olumlu yönde etkiler. Yakıt tüketiminde her beş depo yakıtın birisi lastikten kaynaklandığı düşünüldüğünde, lastiklerin yakıt tüketimine ve çevreye olan etkileri oldukça önemlidir. Ayrıca mevsime göre lastik seçimi yapılmalıdır. Sürtünme direnci, toplam yakıt tüketiminin %15 kadarını oluşturur. Lastiklerinizi tavsiye edildiği kadar şişirirseniz yakıt tüketiminiz de azalacaktır.

Aracınızı Gereksiz Doldurmayarak Yakıt Tüketiminizi Azaltabilirsiniz
Aracınız ne kadar dolu olursa, ağırlığı da o kadar fazla olacak, bu da hareket edebilmek için daha fazla güç sarf edecektir. Aracın ağırlığının artması yakıt tüketimi de artacaktır. Aracınızda bulunacak fazladan 50 kg yük yaklaşık olarak, %1-2 oranında daha fazla yakıt harcanmasına neden olur. Bu nedenle aracınıza fazla yük yüklemekten kaçınmalı, gereksiz eşyaları araçtan çıkarmalısınız.

Hava ve Yol Durumlarına Uygun Doğru Sürüş Tekniklerinin Kullanılması
Araçların yakıt tüketimi dış etkenlere bağlı olarak da değişiklik gösterir. Kış aylarında soğuk havalar yakıt tüketimini arttırıken, yaz aylarında klima kullanımının artmasıyla yakıt tüketimi artar. Bozuk yol koşollarında da yakıt tüketimi olumsuz etkilenir.

Yolu Gereksiz Uzatmayın
Olabildiğince düz gitmeye çalışın. Trafik sıkıştığında, sürekli boşalan şeride geçerek hareket halinde olmaya çalışmak sürekli dur kalk yapmanıza neden olur. Ayrıca zigzaglar yolu uzatacağından daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Yolda direksiyonu ne kadar az hareket ettirirseniz, o kadar az yakıt tüketirsiniz. Aracınızda Start&Stop özelliği bulunuyorsa, sıkışan trafikte uygun şeritte ve gereksiz dur kalk yapmadan ilerlemeniz yakıt tüketiminizi olumlu etkileyecektir.

Otoparklarda Yer Aramak
AVM’ler, pek çok farklı ürüne ulaşmamızı sağlaması ve genellikle kapalı otoparklarının bulunması nedeniyle, otomobil ile çıkılan alışverişlerde tercih ediliyor. Bununla birlikte özellikle hafta sonları yaşanan yoğunluktan dolayı AVM otoparklarında uygun park yeri arayışı yakıt sarfiyatını arttırıyor. AVM otoparkı içinde otomobil düşük hızda ve viteste ilerleyeceğinden yakıt tüketimi üst seviyede gerçekleşiyor. Bu nedenle öncelikle yoğun gün ve saat aralıkları yerine, AVM alışverişi için otoparkın daha sakin olacağı zamanları tercih etmek, yakıt tüketimini azaltma yönünde yarar sağlayacaktır.

Otomatik Start/Stop Fonksiyonu
Yeni model otomobillerin pek çoğunda standart olarak bulunan otomatik start-stop sistemi, trafik ışığı gibi sebeplerle durmak üzere olduğunuzda devreye girerek motoru otomatik olarak durdurur ve bu sayede aracınız bekleme durumundayken yakıt tüketmez. Start-stop fonksiyonu ile özellikle kırmızı ışıkların çok olduğu şehir içi trafiğinde ve trafik tıkanıklıklarında yüzde dokuza kadar olan bir yakıt tasarrufu sağlanabilmektedir.

Aracın Yüksek Devirlerde Kullanılması 
Aracınızı kullanırken devir ne kadar yükselirse yakıt sarfiyatı da o oranda artar. Gereksiz yüksek devirli otomobil kullanımı motora ve araç mekaniğine zarar verebilir. Aracınızı uygun devirlerde kullanarak yakıt tüketimini azaltabilirsiniz.

Uzun Yolda Yakıt Tüketimini Azaltma
Aracınız ile uzun yolda şehir içi trafiğinde olduğundan daha farklı koşullarda yolculuk yaparsınız. Uzun yolda uygun devir ve hızda otomobilinizin yakıt tüketimi aracınıza göre değişmekle beraber düşük seviyelerde gerçekleşir. Uzun yolda yakıt tüketimini azaltmak için mümkün olduğunca belli bir hızda gidebileceğiniz, en az rampa ve viraj olan ve tabi ki en kısa mesafeye sahip güzergah seçmeniz yararlı olacaktır.

Yüksek Sürat Yakıt Sarfiyatını da Yükseltir
Şehir içinde trafik kurallarına tam olarak riayet edilmeli ve hızlı otomobil kullanılmamalıdır. Bu sadece yakıt verimliliği için değil aynı zamanda trafik güvenliği için de gereklidir. Uzun yolda da aynı kural geçerlidir, trafik kuralları dahilinde yol koşullarına ve aracınızın özelliklerine en uygun hızda ilerlemelisiniz.

Ömrü Tamamlanan Debriyaj Yakıt Tüketimini Arttırır
Otomobilinizin debriyajının kavrama noktasına dikkat edin. Aracın debriyajı çok yukarda kavrıyorsa debriyajınız ömrünü tamamlamış demektir. Ömrü tamamlanan debriyaj yakıtı arttırır. Araçta istenmeyen performans kayıplarına neden olur.

kaynak: otomobilkampanyalar.com

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler
Enerji Verimliliği
Yenilenebilir Enerji
Çevreci Teknolojiler
Karbon Ayak İzi