E-ticaret Altyapılarında En İyi Desteği Hangi Şirket Veriyor?

En iyi e-ticaret altyapısı, ihtiyaç duyduğunuz ve duyabileceğiniz hizmetleri bir arada bulunduran altyapılardır. E-ticaret, her geçen gün birçok yatırımcının dikkatini çeken konulardan bir tanesi. Eğer online satış yaparak e-Ticaret dünyasına adım atmayı düşünüyorsanız, öncesinde bir strateji kurmanız gerekmekte.

Zira bir firma kurmak, web sitesi açarak e ticaret yapmaya başlamak oldukça kolay. Ancak rakiplerinizle daha iyi mücadele etmek, sektörde kalıcı olmak ve kar sağlamak istiyorsanız yeterli değil. Özellikle hangi alt yapıyı kullandığınız büyük bir önem taşımakta.

Doğru bir firma tarafından sağlanan altyapı seçerseniz hem kompleks işlemleri daha kolay yapabilir, hem de tüketicilere daha verimli kullanabilecekleri bir platform sunabilirsiniz. Aynı anda kaç kişi girerse girsin problem olmadan hepsine en iyi alışveriş tecrübesini sunabilirsiniz.

Bu bakımdan Ideasoft, size e-ticaret altyapı sağlayıcıları arasında profesyonel çözümler sunmakta. Birbirinden farklı sunulan paketleri inceleyebilir, bunlardan bir tanesine karar verebilirsiniz. Bu süreç esnasında yardım almak istiyorsanız iletişime geçerek aklınızda bulunanları yöneltebilirsiniz.

Altyapı desteği neden önemli?

Eticaret sitelerinde güçlü bir altyapı kadar, altyapı için sunulan teknik destek de oldukça önemli. Zira internet siteleri bilindiği üzere 7/24 aktif kalmakta. Bu da tüketicilerin sürekli kullandıkları anlamına gelmekte. Sunucular da böylece kesinti olmaksızın devamlı çalışmakta.

Durum böylece olunca zaman zaman her altyapıda bazı aksaklıklar, güncelleştirme gereksinimleri ya da hatalar oluşabilmekte. Bunların çözülmemesi hem tüketiciler hem de site yöneticileri için kötü bir deneyim anlamına gelmekte.

Ideasoft bu bakımdan e-ticaret paketleri içerisinde 7/24 teknik destek sunmakta. Eğer bir güncelleme gerekiyorsa, altyapı değiştirmek istiyorsanız ya da bir teknik bir sorun yaşanmışsa hemen iletişime geçebilir, canlı bir şekilde çözüm alabilirsiniz.

Bu sayede aradan yıllar geçse bile güçlü bir temelde e ticaret sitenizi yükseltebilir, daha fazla kar elde edebilirsiniz.

E-ticaret altyapıları nasıl olmalı?

E-ticaret altyapısı nasıl olmalı? Eğer sık sık altyapı değiştirmek, farklı firmaları denemek istemiyorsanız e ticaret altyapılarında nelere dikkat etmeniz gerektiği oldukça önemli bir konu. Burada öncelikle sistemin SEO uyumlu olması şart. Zira tüketiciler ürünlere Google, Yandex ya da Yahoo gibi bir arama motoru ile ulaşmakta. Ek olarak internetten satış yapmak isteyen firmalar, mutlaka sürekli ulaşılabilir olmak zorundadır.

Bu nedenle hangi sıralamada göründüğünüz, satış yapabilmeniz için önemli. SEO uyumlu e ticaret paketleri sayesinde, markanızı daha iyi yansıtmanız mümkün olmakta. Bu açıdan,

  1. Link yapılandırılması,
  2. Menü dizaynı,
  3. Görsel konumlandırma,
  4. İçerik yönetim araçları,
  5. Arayüz tasarımları,
  6. Açılış hızı dikkat edilmesi gereken başlıklardan bazıları.

Ideasoft e-ticaret paketleri içinde bu konuda avantajlı çözümlere sahip. Bu nedenle e ticaret sitenizin arama motorunda daha iyi görünmenize olanak tanımakta.

Ürün ve envanter yönetimi

E-ticaret paketleri içinde dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri de ürün ve envanter yönetimi. Stoklar ile web sitesinde bulunan bilgilerin tutarlı olması, online satışlar için oldukça önemli. Eğer elinizde olmayan bir ürün satışa açıksa bu büyük bir memnuniyetsizlik oluşturmakta. Böylece müşterileriniz de kaybedilmekte.

Dolayısıyla sahip olduğunuz altyapı sürekli depo ve stok değişimlerini güncellemeli, buna göre sitenin optimizasyonunu yapabilmelidir. Böylece tüketicilere daha iyi eticaret hizmetleri vermeniz de mümkündür.

Kargo yönetimi

Kargo yönetimi, e-ticaret sitesi içinde olmazsa olmazlardan biri. Zira lojistik, her satış operasyonunda ana noktayı oluşturmakta. Tüketiciler bir ürünü aldıktan sonra onun nerede olduğunu, hareket bilgilerini de görmek istemekte.

Bu nedenle altyapı paketinizin kargo yönetim imkanı sunması da tavsiye edilmekte. Böylece tüketicilerinizi daha fazla memnun etmeniz de mümkün hale gelmekte.

Müşteri destekleri

Müşteri desteği, en iyi e-ticaret altyapısı içerisinde olması gereken bir başlık. Zira tüketiciler bir malı almadan önce, alım esnasında ya da aldıktan sonra sizinle iletişime geçmek isteyebilir. Bu kapsamda bir soru sorabilir ya da yaşanan bir sorunu belirtip, çözüm talebinde bulunabilir.

Güçlü bir müşteri desteği sunmak, kalıcı ve markanıza sadık kitleler oluşturmanız için altyapınız buna olanak tanımalı. Böylece onlara önem verdiğinizi gösterebilir, olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

Ödeme yöntemleri

E-ticaret sitesi altyapısı farklı ödeme desteklemelidir. Çünkü tüketiciler her zaman kendinize her zaman kendisine en uygun olan yöntemi seçmek ister. Alt yapınız bunu desteklemiyorsa, satışlarınız keskin bir şekilde azalma gösterir.

Ayrıca ödeme yöntemlerinin güvenli ve hızlı olması da aranır. Tüketiciler uzun süren ve güvenliğinden emin olamadıkları bir yerden alışveriş yapmak istemez. Dolayısıyla sitede SSL sertifikasının olması önerilir. Ödeme yöntemleri de aynı şekilde güvene alınmalıdır.

Ideasoft tarafından sunulan Eticaret altyapıları, dijital platformlarda markanızı ve ürünlerinizi daha iyi şekilde göstermenize olanak tanımakta.