Çevre Dostu Enerji: Güneş Enerjisi Sistemleri

Fosil yakıtlar tüm dünyada en çok kullanılan enerji kaynaklarının başında gelir. Ancak kısıtlılık ve çevreye verdiği zarar günümüzde fosil yakıtların kullanımının imkansızlığını gözler önüne sermektedir. Doğal bir alternatif olarak güneş enerjisi, güneş ışınları ile elde edildiği için sonsuz ve çevre dostu bir kaynaktır. Üretiminde ya da tüketiminde doğaya zarar veren bir aşaması yoktur. Tüm dünyada sürekli olarak artan enerji ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu olarak görülmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, tükenmeyen bir enerji kaynağı olmasının yanında karbonmonoksit, kükürt, duman, gaz, radyasyon gibi çevreyi tehdit eden etmenlere sahip değildir. Temiz, yaşama uyumlu, güvenilir ve sürekli bir enerji kaynağı olan bu enerjiden tam anlamıyla faydalanabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de güneş panel montajıdır.

Güneş Paneli Montajı Neden Önemlidir?

Günümüzde güneş enerjisi elektrik üretimi, ısınma, aydınlatma gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Güneş sistemlerinin kullanımı oldukça kolay olduğu için evlerde ve işyerlerinde kullanıma uygundur. Bu sistemlerinin kurulumu uzman kişiler tarafından yapıldığında uzun ömürlü ve dolayısıyla tasarruflu olmaktadır. Bu nedenle güneş paneli montajı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Panel seçimi, panellerin kurulacağı alan, panel boyutu sistemden elde edilecek verimi doğrudan etkileyen faktörlerdir. Güneş paneli montajı bu faktörler göz önünde bulundurularak, ihtiyaç duyulan enerji miktarına ve zeminine uygun şekilde yapılmalıdır. ISOTEC, 10 yılı aşkın süredir dünya çapında kullanılan Güneş Enerjisi Montaj Sistemleri geliştirmektedir. ISOTEC, düz zemin, trapez çatı, sandviç çatı, kiremit çatı, kenet çatı, düz membran çatı gibi alanlarda zekice düşünülmüş, montaj kolaylığı sağlayan, ömürlük sistemler üretmektedir. ISOTEC Solar Montaj Sistemleri, zemin tipine, çatı tipine ve bölge şartlarına uygun olarak optimize edilmektedir.

Güneş Paneli Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş Enerjisi Sistemleri minimum 25 yıl kullanım süresi baz alınarak yatırım planlanmaktadır. Bu açıdan güneş panellerinin doğru montajı, montaj sisteminin rüzgar, kar, deprem etkilerine karşı dayanımı dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Ayrıca çatı kurulumlarında, montaj sonrasında sızdırmanın olmaması çok önemlidir. ISOTEC, statik hesaplamalarını TS498 ve  Eurocode Yönetmeliklerine göre yapmakta, her proje ve bölge için panel yükü, kar yükü, rüzgar yükü, deprem yükü ayrıntılı olarak sisteme etkitilmekte ve sistemdeki tüm bileşenlerin kapasiteleri tahkik edilmektedir. ISOTEC, çatıyı delmeden uygulamaları sayesinde sızdırmazlık konusunda da müşterilerine güven vermektedir. Tüm ISOTEC Montaj Sistemleri, 12 yıl sistem ve sızdırmazlık garantilidir.

Üretilmesi beklenen enerji miktarına göre güneş paneli seçimi, kurulması için en doğru yerin seçilmesi, güneş panel montajında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Panele gün içinde gelen güneş ışını miktarı ne kadar çok olursa elde edilecek enerji miktarı da o kadar çok olacaktır. Bu nedenle montaj sırasında panellerin, güneş ışınlarına en uzun süre ve direkt olarak maruz kalacağı bölgelere kurulması gerekmektedir. Panel ve güneş arasında ışınlarının gelmesini engelleyecek bir engel olmamalıdır. Böylece gün boyu daha fazla güneş ışını ile daha fazla enerji depolanmış olacaktır.

Güneş Panellerinin Maliyeti

Güneş panelleri, güneşten gelen ışınları gün boyu depolayarak enerji üretimini gerçekleştirir. Doğanın bir parçası olarak meydana gelen bu enerjiden faydalanmak için sürekli olarak bir ödeme yapmak zorunda olmamak oldukça önemlidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının diğer enerji kaynaklarına göre daha ucuz olmasının sebebi de budur, sürdürülebilirlik hem doğa hem de enerji için geçerlidir. Solar sistemler bir kere kurulduktan sonra uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Doğru montaj ve doğru bakım ile güneş panellerinin kullanım ömrü ve çalışma verimliliği artar.

Doğru Montaj ile Güneş Enerjisi Sisteminizden Uzun Süre Faydalanın

Temiz, yenilenebilir ve sınırsız bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi, kullanım alanının genişliği, düşük maliyetli olması ve kolay kullanımı ile her alanda kullanılmaktadır. Bu doğal enerjiden uzun süre sorunsuz bir şekilde faydalanmak için güneş panel montajı sürecini doğru yönetmek gerekir. Başarılı güneş sistemleri uzun yıllar tüketiciler için elektrik üretim ihtiyaçlarını en tasarruflu yoldan karşılama imkanı tanır. Maliyet açısından diğer enerji kaynaklarına göre oldukça karlıdır. Ayrıca tasarruf ederken gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmanızı sağlar. ISOTEC, gelecek için kalıcı çözümler sağlar. Tüketilecek enerji miktarını karşılayabilecek şekilde profesyonelce yapılan güneş paneli montajı ile enerji ihtiyacını daha az maliyet yükü ile üretebilir ve kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Eray GÜZEL

İnşaat Mühendisi                                                                                                         ISOTEC Solar Montaj Sistemleri