Buzdolabınızı Daha Verimli Kullanmanın Yöntemleri

Buzdolapları evimizde 24 saat boyunca aralıksız çalışan belki de tek cihazdır. Ancak bu gözünüzü korkutmasın. Buzdolabınızı herhangi bir performans kaybı olmadan daha az enerji tüketerek çalıştırabilirsiniz. İşte küçük dokunuşlarla maksimum verimliliğe ulaşmanıza yardımcı olacak ipuçları.

İlk olarak, buzdolabının kapağı açık kalırsa ne olur tahmin edebilirsiniz: Dolabın içindeki hava ısınacağından cihaz daha fazla enerji tüketir. Dolayısıyla, buzdolabınızın enerjiyi daha verimli kullanabilmesi için kapısının uzun süreler açık bırakılmaması gerekir.

Enerji verimliliği için yapabileceğiniz bir diğer şey sıcak yiyecekleri ve içecekleri buzdolabınıza hemen koymamak. Sıcak gıdalar cihazın içindeki havanın ısınmasına neden olur. Buzdolabının kompresörü havayı soğutmak için daha çok çalışır ve enerji tüketir. Buzdolabına koymak istediğiniz yiyeceklerin ve içeceklerin oda sıcaklığına gelmesini bekledikten sonra dolaba yerleştirerek gereksiz enerji tüketiminin önüne geçebilirsiniz.

Buzdolabınızın kapı lastiklerini de kontrol etmenizi öneririz. Deforme olmuş ya da esnekliğini yitirmiş lastikler görevini yerine getiremeyebilir. Arızalı kapı lastikleri buzdolabının içindeki soğuk havayı dışarıdaki sıcak havadan izole edemez ve kompresör dolap içindeki havayı soğutmak için daha çok enerji tüketir. Bu durumda kapı lastiklerinin değiştirilmeleri gerekir. Buzdolabınızın kapı lastiklerinin sağlam olduğundan emin olarak fazladan enerji tüketiminden kaçınabilirsiniz.

Buzdolabınızın doğru ısı derecesine ayarlandığından emin olun. Dolap içi ısısını yüksek tutmak yiyeceklerin bozulmasına neden olur. Ancak içerideki hava gerektiğinden soğuk olduğunda da yiyecekleriniz zarar görür ve cihaz daha fazla enerji tüketir. Önerilen buzdolabı ısı ayarı için cihazınızın kullanma kılavuzunu incelemenizi öneririz. Buzdolabı kullanımı ile ilgili ürün kitapçığının tam olarak incelenmesi buzdolabının verimli kullanılması yönünden önem taşımaktadır.

Soğuk nesneler hem bulundukları ortamı hem de birbirilerini soğuk tutar. Bu sebeple buzdolabınızı elinizden geldiğince dolu tutmaya çalışın. Özellikle buzluk bölmesindeki donmuş gıdalar soğuk havanın korunmasına yardımcı olur. Buzdolabınız tam dolu olmadığında boş yerlere su şişeleri, buz ya da dolu torbalar yerleştirerek dolap içinin soğuk kalmasına destek olabilirsiniz. Böylece dolabınızın kompresörünün daha az çalışmasını ve cihazın daha az enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Buzdolabınızı ısı kaynaklarından uzak bir yere konumlandırmayı da unutmayın. Çevresine ısı yayabilecek eşyaların yakınına koyduğunuz buzdolapları, içlerindeki havayı soğutmak için daha fazla enerji harcar. Direkt güneş ışığı almayan bir yere; kalorifer, fırın gibi cihazların uzağına yerleştirerek buzdolabınızdan daha iyi verim alabilirsiniz.

Kaynak: kampanyabeyazesya.com