İmar Barışı Ne Zaman Son ?

İmar Barışı’nda başvurular 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçirilen “İmar Barışı” düzenlemesinde başvuru süresinin 15 Haziran 2019’a kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Bu sayede İmar Barışı için yapılacak başvurular 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılmış oldu. İmar Barışı uygulaması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşların yoğun talebi üzerine, mağduriyet yaşanmaması için İmar Barışı’na başvuruların 15 Haziran 2019, ödeme süresinin ise 30 Haziran 2019’a uzatıldığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, Bakanlıkça uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesinde Yapı Kayıt Belgesi için 8 Haziran 2018’de başlayan başvuruların daha önce 31 Aralık’ta sona ereceğini duyurduklarını hatırlattı. Son günlerinde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşıldığını ve bu nedenle bazı banka şubelerinin hafta sonu dahi mesai yaptığını anlatan Kurum, şunları ifade etti: “Vatandaşlarımızın yoğun talebi üzerine, yeni yılda yeni mağduriyetler yaşanmaması, konutlardaki imar ve iskan sorununun çözülmesi için İmar Barışı’na başvuruları 15 Haziran 2019’a kadar uzatıyoruz. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarih 30 Haziran 2019 olarak belirlendi.”

İmar Barışı konusunda son rakamlara ilişkin bugüne kadar 9.698.238 vatandaşın başvuru yaptığını belirten Bakan, yapı kayıt belgesi bedeli olarak da 16.500.000.000 TL ödeme yapıldığını kaydetti.

İmar Barışı başvurularının devam edeceği 6 ay süresince kamu bankalarının da vatandaşlara kredi kullandırma noktasındaki desteğini sürdüreceği öğrenildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı.

İmar Barışı
İmar Barışı Başvurusu
Yapı Kayıt Belgesinin Kullanım Yerleri
Çevre Hukuku
Yapı Kayıt Belgesi Müracaatı