Anasayfa
Çevre Kirliliği
Küresel Isınma
Çevre İzni ( E-İzin )
ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme)
Atıklar
Enerji
Emisyon
Gürültü
Su
Çevre Hukuku
Çevre Mevzuatı
Çevreci
Teknoloji

 

KÜRESEL ISINMA

Sanayi devriminden beri, özellikle fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma ve sanayi süreçleri gibi çeşitli insan etkinlikleri ile atmosfere salınan sera gazlarının atmosferdeki birikimlerindeki hızlı artışa bağlı olarak, şehirleşmenin de katkısıyla doğal sera etkisinin kuvvetlenmesi sonucunda, yeryüzündeki ve atmosferin alt bölümlerindeki (alttroposfer) sıcaklık artışına “KÜRESEL ISINMA” adı verilmektedir.

 

Dünyanın ilk seri üretim hybrid otomobili Toyota Prius’un üretimine 2000 yılında başlandı. Bu başlangıç, birçok üreticinin de çalışmalarını hızlandırdı ve hybrid teknolojisi tüm dünyada yayılmaya başladı. Birçok ülkede hybrid otomobiller için vergi indirimi uygulanmakta. Fransız hükümeti elektrikli arabaları şarj etmek için ülke içinde bir ağ oluşturmaya karar verdi.

 

Fransızlar elektrikli otomobil şarj istasyonlarının kurulumu için 2.2 milyar dolar bütçe ayırıyor.

 

Otomobil üreticileri düşük CO2 emisyonu ve yakıt tüketimi ile birlikte daha çevreci otomobil teknolojileri konusunda farklı çalışmalar da yapıyorlar. Volkswagen geliştirdiği TSI motor teknolojisi ile 2009 yılında tüm hybrid ve dizel motorları geride bırakarak “Yılın Yeşil Motoru” ödülünü kazandı.

 

 

Araç Takip Sistemleri ve GPS (Global Postioning System) Teknolojisi

 

Çevre ile ilgili yasal düzenlemeler, endüstri tesislerinin çevreye verdiği zararlar konusunda önlemler almalarını zorunlu kılmaktadır. Bu durum ek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olmakla birlikte, ürünlerin çevreye olan etkileri konusunda yeni bir pazarlama boyutunu da beraberinde getirmektedir. Sonuç olarak küresel ısınma dünya ekonomisini de etkilemektedir.

 

Yapılan araştırmalara göre, dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyıl boyunca 0,6 ºC kadar artmış, son kırk yıldır atmosferin 8 kilometrelik alt kısmında sıcaklıklar yükselmiş, kar örtüsü ve buzlanma ise %10 civarında azalmıştır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, 11 bin 700 yıl önce Afrika’yı etkisi altına alan hava dalgasıyla oluşan Kilimanjaro buzulu erimeye başladı.

 

Science dergisinde yayımlanan araştırmada, “uydu verilerine bakılırsa, 2020 yılında Kilimanjaro’nun beyaz şapkası yok olacak” deniliyor. Yok olacağından söz edilen Kilimanjaro’nun tepesinde bulunan buz tabakası, şu anda bile susuzluk çeken Tanzanya’nın nehirlerini besleyen ana kaynak. 2025 yılı itibariyle dünya nüfusunun neredeyse yarısının su kıtlığıyla karşı karşıya kalacağı tahmin edilmektedir.

 

Kuzey Kutbu'nda Ozon Tabakasındaki Kayıp Rekor Düzeye Ulaştı

 

Dünya Meteoroloji Örgütü, bu kış tabakanın yüzde 40'ının yok olduğunu bildirdi. Daha önce bu oran kış döneminde en fazla yüzde 30 olmuştu. Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre, ozon tabakasının zarar görmesinin nedeni, endüstriyel kimyasal maddeler. Bu maddeler, atmosferin üst katmanlarında alışılmışın ötesi soğuk havalarda daha da tahrip edici oluyor.

BBC

 

KÜRESEL ISINMA NEDİR ?

KÜRESEL ISINMANIN ETKİLERİ

DÜNYAMIZ VE KÜRESEL ISINMA

KÜRESEL ISINMANIN TÜRKİYE ÜZERİNDE ETKİLERİ

KÜRESEL ISINMANIN YARATTIĞI TEHDİT

KÜRESEL ISINMA VE OLASI ÇÖZÜMLER, ÖNLEMLER

KÜRESEL ISINMA TARİHİ

SERA GAZLARI

DOĞAL VE KUVVETLENMİŞ SERA ETKİSİ

OKYANUSLAR

6 SORUDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

AB VE KYOTO PROTOKOLÜ

TÜRKİYE VE KYOTO PROTOKOLÜ

SICAK SU AKINTISI VE SOĞUK KIŞ ETKİSİ Yeni

 

ÇEVRE

GERİ DÖNÜŞÜM

PLASTİKLERİN KULLANIMI VE ETKİLERİ

HAVA VE KİRLETİCİ EMİSYONLAR

TÜKETİCİYE ÖNERİLER

ORGANİK TARIM

ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ YAPTIRMA ZORUNLULUĞU

EMİSYONLARIN ÖNLENMESİ VE KONTROL ATINDA TUTULMASI


ÇEVRECİ ÜRÜNLER

ÇEVRECİ OTELLER

HYBRİD (HİBRİD) OTOMOBİLLER

Çevre Kirliliği - Küresel Isınma - Çevreci Ürünler - Enerji - Su - Atıklar - Emisyon - Gürültü - Çevre İzinleri - Çevre Hukuku - Çevre Mevzuatı

 ÇED - Atıksu Deşarjı - Atık Beyanı - Tehlikeli Atıklar - Atık Kodları - Geri Dönüşüm - Emisyon İzni -Teknoloji - Wallpaper - Basından Haberler

Anasayfa - E-Posta Grubu - İletişim

 

 www.cevreonline.com © Copyright 2007