Anasayfa
Çevre Kirliliği
Küresel Isınma
Çevre İzni ( E-İzin )
ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme)
Atıklar
Enerji
Emisyon
Gürültü
Su
Çevre Hukuku
Çevre Mevzuatı
Çevreci
Teknoloji

6 SORUDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

 

1- Ne? Ortak mirasımız;“Karbon Uygarlığı ”

Milyonlarca yıllık doğal süreçlerle oluşan karbon varlıklarımızı sorumsuzca harcıyoruz.Son 125 yılda 1 trilyon varil petrol tüketildi, küresel orman varlığı ise 1850-1980 yılları arasında %15 azaldı.

 

2- Neden? Dünyanın Battaniyesi Kalınlaştı

CO2 ve diğer sera gazları,dünyanın ortalama sıcaklığının yaklaşık 15oC düzeyinde kalmasını sağlar.Ama fosil yakıtların tüketilmesi ve orman alanlarının yok edilmesi sonucunda,1750 yılından bu yana atmosferdeki CO2 birikimi %30,CH4 birikimi %150, N2O birikimi %17 artarak 2004 yılında son 500,000 yılın en yüksek düzeylerine ulaştı. .

 

3- Nasıl? Dünyanın Ateşi Yükseldi.

Son yüzyılda küresel ortalama sıcaklık en az 0,6oC arttı.Önlem alınmazsa, 21.yüzyılın sonunda ise sıcaklık artışının 5oC ’yi geçebileceği öngörülüyor. Son 50 milyon yılda bu kadar kısa bir sürede bu kadar büyük bir sıcaklık artışı görülmedi.1998 ve 2005 tarihin en sıcak yılları arasında ilk sıralarda. Son 200 yıldaki en sıcak 10 yıl son 20 yılda yaşandı.

 

4- Sonuç? Bu kadar sıcaklık artışı Dünyanın Dengesini Bozdu.

1970’ten bu yana eriyerek yok olan kutuplardaki buzul alanı,Türkiye ’nin

 

yüzölçümünün 2 katına eşit.2005 yılında;Bombay’da tarihin en büyük sel felaketi  yaşanırken,Amazonlarda,Afrika ’da ve Avustralya ’da son 60-100 yılın en kurak mevsimi yaşandı,Atlantik Kasırga sezonu ise kasırga sayısı, şiddeti ve süresi açısıdan rekor kırdı.

 

5- Yani? Felaketler herkesin başına gelebilir, SİZİN DE

 Kuzey Kutbunda Inuit halkının yaşam alanları eriyen buzullar nedeniyle yok oluyor.Pasifik adalarının yerlileri ise deniz seviyesinin yükselmesi halinde yurtlarından ayrılıp mülteci olacaklar.Avrupa ’da aşırı sıcaklıklar bir ayda 20.000 ’den fazla insanın yaşamına mal oldu.Katrina Kasırgası’nın toplam maliyeti 150 milyar ABD Dolarını aştı.

 

6- Dahası? Beterin beteri; ANİ İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ

Bilim insanlarına göre felaket senaryoları arasında;artan sıcaklıkların Sibirya buzulları altındaki binlerce ton sera gazını serbest bırakmasıyla küresel ısınmanın kontrolden çıkması,eriyen buzulların ise okyanuslardaki su akıntılarını yavaşlatarak ya da durdurarak Kuzey yarımkürenin ani bir buzul çağına girmesi yer alıyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (U.S. Environmental Protection Agency) web tabanlı coğrafi bilgi sistemleri ile iklim üzerindeki değişiklikleri ve etkileri, geleçeğe dair hazırlanan modellemeleri web sitesinde yayınlamaktadır.

 

www.epa.gov

ÇEVRE

KÜRESEL ISINMA NEDİR ?

KÜRESEL ISINMANIN ETKİLERİ

DÜNYAMIZ VE KÜRESEL ISINMA

KÜRESEL ISINMANIN TÜRKİYE ÜZERİNDE ETKİLERİ

KÜRESEL ISINMANIN YARATTIĞI TEHDİT

KÜRESEL ISINMA VE OLASI ÇÖZÜMLER, ÖNLEMLER

KÜRESEL ISINMA TARİHİ

DOĞAL VE KUVVETLENMİŞ SERA ETKİSİ

SERA GAZLARI

6 SORUDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

AB VE KYOTO PROTOKOLÜ

TÜRKİYE VE KYOTO PROTOKOLÜ

HAVA VE KİRLETİCİ EMİSYONLAR

TÜKETİCİYE ÖNERİLER

ORGANİK TARIM

Çevre Kirliliği - Küresel Isınma - Çevreci Ürünler - Enerji - Su - Atıklar - Emisyon - Gürültü - Çevre İzinleri - Çevre Hukuku - Çevre Mevzuatı

 ÇED - Atıksu Deşarjı - Atık Beyanı - Tehlikeli Atıklar - Atık Kodları - Geri Dönüşüm - Emisyon İzni -Teknoloji - Wallpaper - Basından Haberler

Anasayfa - E-Posta Grubu - İletişim

 

 www.cevreonline.com © Copyright 2007