Anasayfa
Çevre Kirliliği
Küresel Isınma
Çevre İzni ( E-İzin )
ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme)
Atıklar
Enerji
Emisyon
Gürültü
Su
Çevre Hukuku
Çevre Mevzuatı
Çevreci
Teknoloji

ÇEVRE DOSTU BEYAZ EŞYALAR

 

Son yıllarda çevre dostu beyaz eşyaya olan talebin artması ile beyaz eşya üreticileride bu yönde çalışmalarını ve ürün yelpazelerini artırdırdılar. Çevre bilinci hızla yayılırken, tüketimin her alanında olduğu gibi beyaz eşya sektöründe de enerji tasarruflu, doğaya daha az zarar veren ürünler geliştirilmeye başlandı. Çevre dostu ürünlerden buzdolapları siz tatildeyken elektrik faturasını kabartmıyor, çamaşır makinesi çamaşırın kirini ölçüp daha az deterjan ve daha az su kullanıyor, bulaşık makinesi su tüketimini bulaşık miktarına göre ayarlayabiliyor. Yeni üretilen bir çok bulaşık makinası az miktarda bulaşıl ile çalışarak makinenin bir bölümünü kullanarak tasasrruf sağlıyor.

 

Bazı markalar ürün ambalajlarını da geri dönüşümlü malzemeden üretmektedir. Bu tür beyaz eşyalara olan ilgi geçtiğimiz yıllara göre % 70 oranında artmıştır. Bir çok firma ise ambalaj kısımını geri dönüşüme uygun malzemeden yapmasının yanında daha az amabalaj ürünü kullanma konusunda çaba sarf etmeye başladı.

 

Çevre bilinci hızla yayılırken, tüketimin her alanında olduğu gibi beyaz eşya sektöründe de enerji tasarruflu, doğaya daha az zarar veren ürünler geliştiriliyor. Bundan birkaç yıl önce markaların ürün listesinde bu tipte ancak

 

Enerji tasarrufu sağlamayan beyaz eşyalar B sınıfı ibaresini taşıyor. Günümüzde doğal kaynakların hızla tükeniyor olmasının yanı sıra ekonomik koşulların da zorlamasıyla “tasarruf” sözcüğü hak ettiği değeri yeniden kazanmaya başladı. Dayanıklı ev aletleri üretimi yapan firmalar enerji ve su tasarrufu konusunda tüketiciyi memnun eden ürünler üretmeye ve ürettikleri bu ürünleri pazarlama enstüramlarında ön plana çıkarmaya başladılar.

 

Çevreci ürünler, su ve elektrik faturalarında yol açtıkları düşüşler göz önünde tutulduğunda son derece akılcı birer yatırım. Küresel ısınmanın giderek daha yakıcı bir sorun olması firmaların hem bu konudaki hassasiyetlerini artırdı hem de rekabetin bu alana kaymasına neden oldu. Özellikle beyaz eşya sektöründe yoğunlaşan rekabet birçok yeni ürünün küresel ısınmaya duyarlı bir şekilde tasarlanmasına neden oluyor.

 

Yeni model çamaşır ve bulaşık makinelerinde su ve elektrik tasarrufu dikkat çekerken, buzdolaplarında da daha düşük elektrik tüketen modeller dikkat çekiyor. Özellikle buzdolabındaki elektrik tasarrufu büyük önem taşıyor, çünkü ortalama bir evde tüketilen elektriğin yüzde 30`u buzdolabına gidiyor. Aşağıda firmaların son yıllarda üretmeye başladığı çevre dostu beyaz eşyalara örnek verilmiştir.

 

Vestel

Vestel hem üretim hem de kullanım sırasında çevreye en az zararı verecek beyaz eşyalar üretiyor. % 90`a yakını çevreci üretim, yani küresel ısınmaya duyarlı, B sınıfına göre yüzde 25 enerji tasarrufu sağlayan A ve A+ enerji sınıfı ürünler. Bu ürünlerden Intraton 1200 model çamaşır makinesi, benzerlerinden farklı olarak 63 litre su tüketip yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyor. Whirpool`un da AWO 1000 çamaşır makinesi, PowerClean bulaşık makinesi ve ARC 4198 buzdolabı da çevreye duyarlı ve enerji tasarrufu sağlayanlar arasında yer almaktadır.

 

Profilo

Püf noktaları” kitapçığı, tüketicileri su ve enerji tasarrufu konusunda bilinçlendiriyor. Profilo, 2008 senesi içerisinde gerçekleştirilen “Kapı Komşunuz Profilo” projesi çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirmeye başladığı aktivitelerde ürünlerin harcadıkları enerji miktarlarını gösteren Enerji Etiketi uygulaması konusunda tüketicileri bilgilendirdi. Profilo ürünlerinin neredeyse tamamı A sınıf enerji sınıfında. Dört büyük beyaz eşya grubunun hepsinde de ürünlerin çoğu A enerji sınıfında bulunuyor; bazı modeller ise daha da verimli olan A+ enerji sınıfında yer alıyor. Yeni nesil A ve A+ enerji sınıfındaki ürünler, düşük miktarda enerji tüketimiyle öne çıkıyor.

 

A enerji sınıfındaki ürünler elektrik ve su faturalarındaki miktarları önemli ölçüde düşürerek bütçenize katkıda bulunurken aynı zamanda doğayı da koruyor. Profilo marka soğutucuları arasında özellikle Profilo No Frost Buzdolapları, A sınıfı enerji tasarrufuyla öne çıkıyor. No Frost gamının tamamı A sınıfında bulunuyor ve eski teknolojiye sahip ürünler ile kıyaslandığında %30’ a varan enerji tasarrufu sağlıyor. Profilo çamaşır ürün gamı sadece A plus ve A enerji sınıfında. A plus enerji tüketimi A sınıfına göre 10% daha az enerji tüketimini ifade ediyor. Buna ek olarak A sınıfı yıkama, ekstra su tasarrufu sağlayan aqua save özelliği mevcut. Ayrıca, çamaşır miktarına göre harcanacak su miktarını belirleyen otomatik yük ve su tüketim kontrolü özelliği de Profilo çamaşır makinelerinin sadece ihtiyaç duyulan miktarda su ve enerji tüketmesini sağlıyor.

 

Profilo bulaşık makinelerinde bulunan Aquasensör teknolojisi, kızıl ötesi ışınlarla suyun kirlilik oranını tespit ederek ne kadar su tüketileceğine karar veriyor. Bulaşık fazla kirli değilse, daha az su kullanıyor. Yükleme sensörü de yüklenen bulaşık miktarına göre tüketilecek su miktarını ayarlıyor. Otomatik programlama sayesinde her yıkama döngüsü, bulaşıkların kirlilik oranına göre ayarlanıyor ve bu şekilde su ve enerji tüketiminin minimuma inidirilmesini sağlıyor.

 

Bosch

Bosch ActiveWater bulaşık makinesi, 10 litre suyla 14 kişilik yemek takımı yıkıyor. Bottom Freezer no frost buzdolabında, yiyecekler daha uzun ömürlü kalıyor. Üstelik tatil modu sayesinde, tatilden dönüldüğünde hem kötü koku olmuyor hem de yüklü elektrik faturasıyla karşılaşmıyorsunuz. Bosch`un A+ enerji tasarruflu ürünleriyle AB enerjili ürünleri arasında yüzde 10 ile yüzde 15 arasında bir fiyat farkı var. Fakat enerji tasarruflu ürünler, elektrik ve su tasarrufu ile aradaki farkı kapatıyor. Bu konuda Bosch yetkililerinin verdiği rakamlar da var: Çamaşır makinelerindeki enerji tüketimi 1990 yılında 0,27 kWh iken, yüzde 37 oranında bir tasarruf ile 2008 yılına gelindiğinde 0,17 kWh olmuş. 21,2 litre olan su tüketimi ise 18 yılda tam yüzde 67`lik bir gerileme ile 2008 yılına gelindiğinde 7 litreye düşmüş. Bosch ayrıca, ömrünü tamamlayan çamaşır makinelerini yüzde 98 oranında geri dönüştürüyor. Yine Bosch`un ürettiği Logixx 8 Sensitive çamaşır makinesi, yük sensörü ile çamaşırın miktarına göre suyunu ve elektriğini kendisi ayarlıyor. Bu akıllı teknoloji ayrıca gerekli deterjan miktarını da belirliyor. .

 

Siemens

Siemens, enerji tasarrufunu ecoPlus yaklaşımıyla sürdürüyor. A sınıfı enerji verimliliğe sahip ürünlerde yüzde 24, A+ enerji verimliliğe sahip ürünlerde yüzde 45`e varan elektrik tasarrufu mümkün. Aynı markanın bulaşık makineleri, enerji tasarrufu ile deterjanı bedavaya getiriyor. Süper kısa 15 programı ve miktar otomatiği özellikleri sayesinde tasarrufu maksimize ediyor. Siemens makineleriyle de 10 litre suyla 14 kişilik yemek takımı yıkayabiliyorsunuz. VarioSpeed özelliği Siemens`in yeni teknolojisi. Yıkama programının süresini kısaltıyor. Tüm global faaliyetlerinde, üretimden sunulan ürünlere kadar her adımda çevre bilinci ile hareket eden Siemens Ev Aletleri, Türkiye’de de önemli çalışmalara imza atıyor.

 

Arçelik

Arçelik A.Ş., beyaz eşya sektöründe, kendi sınıfında dünyanın en az elektrik enerjisi tüketen, ilk A++ No Frost buzdolabı “Yeni Siyah Orbital”i üretti. Siyah rengi ile beyaz eşya kategorisine yeni bir soluk getiren “Yeni Siyah Orbital” No Frost buzdolabı, hem sıradışı tasarımı ve üstün teknolojik özellikleriyle, hem de enerji tasarrufuyla dikkatleri çekiyor. Teknolojiye yaptığı yatırımlar çerçevesinde bugün uluslararası standartta bir şirket olan Arçelik A.Ş., sıradışı siyah tasarıma sahip, kendi sınıfında dünyanın en az enerji harcayan ilk A++ No Frost buzdolabı “Yeni Siyah Orbital”i üreterek, beyaz eşya sektörüne yenilikçi bir soluk kattı. Eylül ayında seri üretimine başlanan Arçelik’in “Yeni Siyah Orbital” No frost buzdolabı, çarpıcı tasarımının yanı sıra, üstün teknolojik özellikleri ve enerji tasarrufuyla da ön plana çıkıyor. Arçelik “Yeni Siyah Orbital” A++ enerji sınıfında üretiliyor. Bu anlamda, “Tropikal” olarak adlandırılan ürün kategorisinde, kendi sınıfında dünyanın ilk A++ No Frost buzdolabı olma özelliğini taşıyor. Aynı hacimdeki mevcut A sınıfı No-Frost ürünlerin yarısı kadar enerji harcayan “Yeni Siyah Orbital” , bu buzdolaplarının 1 yılda harcadığı enerji ile 2 yıl boyunca çalışabiliyor.

 

Samsung

Teknolojik yenilikleri, stil yaratan tasarımı ve çevreye duyarlı özellikleri biraraya getiren 9 kg Diamond serisi; tasarrufa ve doğayı korumaya olanak tanıyor. Aqua Shower (duş tipi) yıkama özelliği, çamaşırların çok daha az suyla çok daha derinlemesine yıkanmasına olanak sağlıyor; 9 kg. yıkama kapasitesi ile kullanıcının çamaşır yıkamaya ayırması gereken süreyi kısaltıyor, enerjiden ve sudan tasarruf sağlıyor. Bu yeni model aynı zamanda piyasadaki mevcut A Enerji Sınıfı çamaşır makinelerine göre de %20 daha az enerji tüketiyor. Çamaşır makinesinde yer alan Samsung'un dünyaca ünlü Hava ile Tazeleme (Air Wash) sistemi de çamaşırların üzerine sıcak, taze hava üflüyor.

ÇEVRECİ ÜRÜN

NEDEN ÇEVRECİ ÜRÜNLER

TEMİZ ÜRETİM NEDİR?

ÜLKEMİZDE TEMİZ ÜRETİM UYGULAMALARI

ÇEVRECİ OTELLER

TÜKETİCİYE ÖNERİLER

ÇEVRECİ OTELLER İÇİN YEŞİL YILDIZ UYGULAMASI

ÇEVRECİ OTELLER İÇİN ÖNERİLER

ÇEVRECİ BANKALAR

ÇEVRE DOSTU BEYAZ EŞYALAR

ÇEVRECİ AKILLI BİNALAR

HYBRİD (HİBRİD) OTOMOBİLLER

 

Çevre Kirliliği - Küresel Isınma - Çevreci Ürünler - Enerji - Su - Atıklar - Emisyon - Gürültü - Çevre İzinleri - Çevre Hukuku - Çevre Mevzuatı

 ÇED - Atıksu Deşarjı - Atık Beyanı - Tehlikeli Atıklar - Atık Kodları - Geri Dönüşüm - Emisyon İzni -Teknoloji - Wallpaper - Basından Haberler

Anasayfa - E-Posta Grubu - İletişim

 

 www.cevreonline.com © Copyright 2007