Anasayfa
Çevre Kirliliği
Küresel Isınma
Çevre İzni ( E-İzin )
ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme)
Atıklar
Enerji
Emisyon
Gürültü
Su
Çevre Hukuku
Çevre Mevzuatı
Çevreci
Teknoloji

HYBRİD (HİBRİD) OTOMOBİLLER

Hybrid otomobiller, kullandıkları iki farklı motorla düşük yakıt tüketip, ideal performans sunup çevreyi daha az kirleterek günümüz otomobillerine örnek oluyorlar. Dizel motora da alternatif olarak benzinli motorlarda geliştirilen hybrid teknolojisi, otomobillerde amacına ulaştı.

 

Teknoloji bununla da yetinmedi ve dizel motorlarda da hybrid sistemini uygulamaya başladı. Hybrid teknolojisine sahip içten yanmalı motorlarda yakıtı harcamak konusunda cimrice davranan bu araçlar sayesinde gelecekte daha çevreci ve ekonomik otomobillere ulaşmanın kapılarından biri daha açıldı. Petrol  fiyatlarında  yaşanan  yükseliş  ve çevre konusunda gelişen hassasiyet nedeniyle, günümüz otomobil kullanıcılarının araçlardaki en büyük beklentilerinden birisi de düşük yakıt tüketimidir. Bu amaçla sürekli çalışan üreticiler, otomobillerin dururken veya yokuş aşağıya indiğinde yakıtın da boşa yandığını biliyorlar.

 

Birçok üretici yokuş aşağıya inen otomobilde cut-off sistemiyle yakıtı kesti. Açıklamak gerekirse, enjeksiyon sistemiyle çalışan otomobillerde araç viteste iken aşağı eğimli bir yolda ilerliyorsa eğim nedeniyle kazandığı ivme sonucu cut-off sistemi devreye girmekte ve yakıt sarfiyatı

 

kesilmektedir. Zaman geçtikçe cut-off teknolojisiyle kıyaslanamayacak bir teknoloji olan hybrid doğdu. Bu defa araç kırmızı ışıkta veya sıkışık trafikte durduğu zaman, yokuş aşağı kendi ağırlığı ile hareket eden yakıt kullanmayan motorun yerine hem motoru besleyen hem de otomobilin tekerleklerine güç sağlayan elektrik motoru görev yapıyor. Yerine ve üreticiye göre diferansiyel, motor ve kavrama arasında görev yapan elektrik motoru, hareketini sahip olduğu bataryalardan alıyor ve yine bu bataryalar araç tarafından dolduruluyor. Hybrid otomobillerin çoğunda kullanılan parçaların daha fazla yer kaplaması, bu araçlarda sade küçük ölçülere sahip CVT şanzıman kullanılmasına sebep oluyor. Bu sayede performansını koruyan otomobil, hem çevreyi kirletmiyor hem de daha az yakıt tüketimi sağlıyor.

 

Yapımında CO2 salımını azaltacak teknolojilerin kullanıldığı otomobiller özellikle yakıt tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Bu tür çevre dostu otomobillere küresel otomotiv sanayinin yeniden canlandırılabilmesinde yeni bir çare gözüyle bakılıyor. Dünyanın ilk seri üretim hybrid otomobili Toyota Prius’un üretimine 2000 yılında başlandı. Bu başlangıç, birçok üreticinin de çalışmalarını hızlandırdı ve hybrid teknolojisi tüm dünyada yayılmaya başladı. Birçok ülkede hybrid otomobiller için vergi indirimi uygulanmakta. Fransız hükümeti elektrikli arabaları şarj etmek için ülke içinde bir ağ oluşturmaya karar verdi. Fransızlar elektrikli araba şarj istasyonlarının kurulumu için 2.2 milyar dolar bütçe ayırıyor.

 

Elektrikli araba şarj istasyonlarının kurulumunun yanı sıra 2015'den itibaren tüm otoparklarda da şarj ünitelerinin olmasını sağlayacaklar. The Wall Street Journal'ın haberine göre tüm bunlar sayesinde Fransa'da elektrikli araba kullanımının artması umut ediliyor. AB’nin petrol endüstrisi gündemini oluşturan konuların başında; iklim değişimi ve çevresel kaygılar; 2020 yılına kadar yenilenebilir enerjilerin payının toplam enerji tüketiminde yüzde 20’ye çıkartılması; CO2 emisyonlarının yüzde 20 oranında azaltılması; enerji verimliliği; enerji bağımlılığı gibi konular yer almakta.

 

 

Otomobil üreticileri düşük CO2 emisyonu ve yakıt tüketimi ile birlikte daha çevreci otomobil teknolojileri konusunda farklı çalışmalar da yapıyorlar. VW geliştirdiği TSI motor teknolojisi ile 2009 yılında tüm hybrid ve dizel motorları geride bırakarak “Yılın Yeşil Motoru” ödülünü kazanmış ve Golf, Jetta, Passat, Eos, Shirocco, Touran ve Tiguan modellerinde TSI motor seçeneğini sunmuştur. Hybrid otomobiller gelecekte yerlerini tamamen elektrikle çalışan otomobillere bırakabilirler, bu durum dünyada enerji sektörünü de temelden etkileyecektir.

 

HYBRİD (HİBRİD) OTOMOBİLLER

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

ISO 22000 HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Çevre Kirliliği - Küresel Isınma - Çevreci Ürünler - Enerji - Su - Atıklar - Emisyon - Gürültü - Çevre İzinleri - Çevre Hukuku - Çevre Mevzuatı

 ÇED - Atıksu Deşarjı - Atık Beyanı - Tehlikeli Atıklar - Atık Kodları - Geri Dönüşüm - Emisyon İzni -Teknoloji - Wallpaper - Basından Haberler

Anasayfa - E-Posta Grubu - İletişim

 

 www.cevreonline.com © Copyright 2007